Jan Borschnitz z Prus (Hans Bursznicz czum Prawsz) oświadcza, że udzielił lennem swój młyn we wsi Prusy (Prawsz), który leży przed tamtejszym dworem i nazywa się Górny młyn, młynarzowi Petrzykwi (Petrzik molner) i jego potomkom. Do młyna przynależy także ogród oraz kilka pól, a mianowicie 2 działki za ogrodem poddanego Jerzego Czinise (George Cziris) i 2 działki położone między ogrodem senioralnym a stawem. Młynarz jest zobowiązany do płacenia rocznego wynagrodzenia 6 małdratów bez 4 szefli ziarna i do karmienia 3 świń na własny koszt. Musi także mielić słód senioralny, ale w zamian ma prawo do pewnej porcji warzonego piwa. Może również wykorzystać wodę ze stawu na potrzeby młyna, ale Jan Borschnitz rezerwuje dla siebie i swoich spadkobierców możliwość połowu.

Świadkowie (5): Brat Krzysztof z klasztoru augustianów eremitów w Dzierżoniowie (Cristoff bruder des ordens sandte Augustini in Reichenbach); Tomasz Darope, altarzysta w Prusach (Thomas Darope altirhere czum Prawsz); Szczepan z Księginic (Tschepanko von Knegnicz); Marcin z Mikoszowa (Mertin von Niclasdorff); Stanko Gertin (Stanko Gertin).

Org. niem., perg. 27,5 cm x 19 cm + 2 cm, na pergaminowym pasku była przywieszona pieczęć wystawcy.Dokument dobrze zachowany.

Zemský archiv v Opavě (ZA v Opavě), sygn. AS, B XXIII-3.

Lit: RGS/III, nr 68, s. 38 (Reg.).