Eufemia Mazowiecka, księżna cieszyńska i pani Wielkiego Głogowa oraz Wacław I, książę (Ofka und Wentzlaw, hertzogin und hertzog zu Teschen und herren zu Grossen Glogau) sprzedają za sumę 20 grzywien groszy czeskich polskiej miary Tomaszowi z Radovic (Thomcke von Radowitz) i jego małżonce Małgorzacie (Margaretha) łan pola we wsi Radovicach (Radowitz) w ziemi cieszyńskiej, który jest zwany łanem Markowskiego (hube erbes Markowski genannt). Sprzedawany łan książęta kupili swego czasu razem z dworem od Pełki z Szerokiej (Pelke von Ssiroka). Nabywca zyskuje łan dziedzicznie i jest zobowiązany płacić roczny czynsz w wysokości 2 grzywny groszy praskich (tj. 1 grzywnę i 4 kury na karnawał i 1 grzywnę na Zielone Świątki). Dodatkowo jest zobowiązany do pańszczyzny z pługiem oraz podczas Wielkanocy ma dostarczyć kopę jajek.
Świadkowie (7): Nicklas Kornitz haubtmann zu Teschen (Mikołaj z Kornic, starosta cieszyński); Hanus Pymlach Geitzar von Semoratz unser marschalle (Jan Gasnar z Siemoradza, książęcy marszałek); Sbincke von Schumberg; Goch von Ochab (Goch z Ochab); Petter Kornitz von Grodzien (Piotr z Kornic na Ohrazenie); Nicklas Tscholo von Czechowitz (Mikołaj Czelo z Czechowic); Nicklas Kornitz unser schreuber (Mikołaj z Kornic, książęcy pisarz).
Kop[1]. niem., pap (2). 23,5 cm x 36,5 cm. Dokument dobrze zachowany.
Zemský archiv v Opavě (ZA v Opavě), sygn. UKS Opava, sygn. 199.
Lit: RGS/II, nr 445, s. 170 (Reg.).
[1] Uwierzytelniona przez książęcą kancelarię (5 I 1773) kopia z uwierzytelnionej kopii (z 10 II 1716), którą kancelaria przygotowała na podstawie uwierzytelnionej kopii wystawionej przez radę miasta Cieszyna (23 III 1574) z oryginału.